Stále více je od dětí slyšet, že by chtěly nebo potřebovaly vlastní počítač. Buď kvůli tomu, že ho mají skoro všichni, nebo proto, že ho potřebují na školní práci a zábavu. Pokud se rodiče rozhodli dítěti pořídit počítač, měli by mít přehled, co dítě na počítači dělá a jak dlouhou dobu u něj stráví. Jak vybrat počítač, který dítěti usnadní práci a zároveň mu poslouží, jak zdroj zábavy? S tím vám poradí následující článek.
Počáteční investice
Obecně platí, že počítač pro dítě, které ho bude využívat ke školním potřebám, není potřeba utrácet obrovské částky. Počítače, kde je jejich pořizovací cena nad 20 000Kč, je zcela zbytečná a dítě nevyužije většinu z funkcí, které tyto stroje nabízejí. Ideálním řešením jsou levné počítače v cenové relaci kolem 6000 – 10 000Kč. V takovém cenovém rozpětí lze pořídit kvalitní výkonný počítač.
Je také potřeba brát v úvahu, že děti, hlavně menších, jsou často ke svým věcem opatrné, proto se vyplatí pořídit levný počítač. V dnešní době neznamená levný nekvalitní. Výrobci počítačů myslí na občasné uživatele nebo na děti, které vyžadují jen základní funkce, a tomu odpovídá i jejich cena. Proto se na trhu objevily levné notebooky do 4000Kč. Takové notebooky mají dostatečný výkon na základní práci a připojení na internet.
U dětí, především předškolního nebo malého školního věku, které teprve získávají počítačovou gramotnost, a jde o jejich první počítač, stojí za uváženou, zda se nevyplatí vybrat si repasované počítače. Takové počítače nejsou nijak závadné, většinou pocházejí od velkých firem, které své počítačové vybavení často mění. Stroje tak obsahují originální díly a jsou naprosto funkční.
Parametry počítače
V současné době je možné vybírat ze dvou typů počítačů, ze stolního počítače nebo notebooku. Oba typy budou jistě pro dítě přínosem, ale každý nabízí něco jiného. Stolní počítač mívá delší životnost, je více odolný a dá se stále vylepšovat. Oproti tomu notebook je praktičtější, co se týče přenosu a jeho pořizovací cena je na několika tisících.
Pří výběru stolního počítače je potřeba sledovat pár základních parametrů. Díky tomu se předejde špatnému výběru.
- Procesor – i dnešní nejlevnější procesory už plně dostačují na běžnou práci.
- Pevný disk – na data alespoň 500 GB, ideálně 1TB u stolních počítačů.
- Paměť RAM – dostačující jsou 4GB RAM, ale do budoucna volte 8GB RAM.
Tyto parametry většinou určují výkon počítače. Ten ovlivňuje rychlost počítače, a s tím spojenou pohodlnější a účinnější práci na něm. S výkonem počítače souvisí i s vyhledáváním na internetu, který děti budou velmi často využívat.
- Grafická karta – většina počítačů má integrovanou, která už dnes postačuje i na hraní méně náročných her
- Optická mechanika – budete vypalovat nějaká média? Na DVD nebo Blue-ray?
Tyto parametry naopak podporují multimediální zaměření počítače. Díky nim půjdou hrát počítačové hry, spouštět výukové programy nebo sledovat filmy a poslouchat hudbu.
Bez počítače, ať už stolního nebo notebooku, se děti neobejdou. Stále více se ve školách vyučuje na interaktivních tabulích, domácí úkoly se musí zpracovávat na počítači a celkově se výpočetní technologie ve školství objevuje stále intenzivněji.
Proto bránit dětem vstup na počítač je nerozumném, ale všeho s mírou. Měla by být dána určitá pravidla jeho používání, jako délka stráveného času, pravidelné střídání se sourozencem nebo omezený přístup na internet.