Nevybírejte hotový projekt jenom podle ceny. Zaměřte se na to, aby pasoval na váš pozemek a aby splňoval všechny vaše požadavky i v budoucnosti.
Chystáte se na stavbu domu? Pokud už máte pozemek, možná jste zrovna ve fázi výběru projektu vašeho vysněného bydlení. Je to proces, který většina z nás zažívá tak maximálně jednou za život, proto nám chybí zkušenosti, jak takový projekt vybírat. Řada lidí pak dělá při výběru zbytečné chyby, které se projeví, až když se do domu nastěhují. Nedělejte tak ukvapené závěry, a pokud jste se rozhodli pro katalogové řešení, tedy pro hotový projekt rodinného domu, nehleďte jenom na cenu a dbejte na následující kritéria.
Tvar a velikost pozemku
Možná už máte dávno vybraný nějaký projekt, který se vám strašně líbí. Bude to ale dům, který dobře využije pozemek, na kterém má stát? Vždy berte ohled na velikost a tvar pozemku a jeho polohu vůči sousedním pozemkům a domům.
V dnešní době je jedním z trendů moderní architektury co největší propojení interiéru s exteriérem, tedy co nejjednodušší napojení domu na zahradu. Jde o to, aby byla zahrada přístupná obyvatelům domu, nejlépe z obýváku, a tedy plně využitá. Pokud si postavíte klasický čtvercový dům uprostřed pozemku, můžete o tuto výhodu zcela přijít. Sice budete mít zeleň z každé strany, ale celkově bude její potenciál nevyužitý. Projekt tedy vybírejte tak, aby zůstalo na pozemku místo na relax nebo i užitkovou zahradu.
Zvažte také dovolenou zastavěnost pozemku a vzhled okolních domů a ulice, aby váš dům ladil s okolní zástavbou.
Pokud máte svahovitý nebo malý či atypický pozemek, bude těžší najít takový projekt, který na něj bude pasovat, abyste dodrželi všechny potřebné vzdálenosti od sousedů a od komunikací. V tomto případě raději rovnou zvolte originální projekt na míru od architekta.
Na užší pozemky se hodí delší dům. Zdroj: Djsarchitecture.cz
Soukromí
Nezapomeňte umístit dům na pozemek tak, abyste měli co největší soukromí. Pokud budou okna vaší ložnice směřovat přímo do oken a na pozemek vašich sousedů, asi vám to nebude moc příjemné. Zkuste tedy vybrat takový projekt a společně s projektanty ho umístit na pozemek tak, aby směřovala okna z pokojů do zahrady a okna z koupelen a jiných užitkových místností na méně atraktivní strany. Okna s těchto místnostech můžete nechat udělat i matná, takže vám nebude vadit, pokud budou směřovat třeba k sousedovi.
Počet místností a velikost domu
Možná že jste teď ještě malou rodinou, ale co do budoucna? Plánujete více dětí, máte často hosty, bude u vás bydlet nějaký příbuzný? Čím je projekt domu menší, tím je levnější, a i samotná stavba bude stát méně, ale mohlo by se stát, že toho budete po nastěhování litovat. Měli byste počítat na každé dítě jeden pokoj, a pokud k vám často jezdí hosté, je skvělé mít ještě jeden pokoj navíc. Kromě toho jedna koupelna je pro velkou rodinu nedostačující. Proto je dobré mít v domě alespoň dvě, případně ještě jedno samostatné WC.
Samozřejmostí je také dostatek úložných prostorů. Některé menší projekty jich mají opravdu málo. Pokud ale plánujete rodinu nebo rádi sportujete, budete potřebovat velké odkládací prostory. Zvažte i to, zda budete potřebovat garáž nebo jenom přístřešek pro auto. Právě do zděné garáže můžete snadno umístit řadu věcí, jako je kočárek, kola, lyže…, které by vám jinak v domě překážely.
Rada na závěr: Při výběru projektu spolupracujte s kvalitní, osvědčenou projekční nebo architektonickou kanceláří, na kterou máte dobré reference. Projekt možná bude dražší, ale zkušení odborníci vám s výběrem poradí, případně navrhnou a zapracují drobné změny, díky kterým sedne i katalogový projekt na váš pozemek jako ulitý.