Rozvoj nových technologií se na spotřebě televizí podepsal opravdu výrazně. Možná si ještě pamatujete, jak dobře se prodávaly plazmové televize – svého času to byly nejkvalitnější širokoúhlé obrazovky na trhu. Tak to zůstalo i nějakou dobu poté, co jim začaly konkurovat LCD televizory. Rozdíl v kvalitě plazmových a LCD televizí už byl ale před několika lety vyrovnán, a protože plazmové obrazovky nemohly stále lehčím a energeticky mnohem úspornějším LCD televizím konkurovat, od jejich výroby se časem upustilo.
Avšak i mezi jednotlivými LCD televizory najdete obrovské rozdíly ve spotřebě elektrické energie. Ta z velké části závisí na šířce úhlopříčky. Větší plocha znamená více rozsvícených diod a tím i vyšší spotřebu televize. Technologie použitá k výrobě obrazovky je v podstatě alfou i omegou spotřeby televize – množství energie potřebné k ozvučení a ostatnímu provozu je zanedbatelné a také u různých modelů velmi podobné.
Která technologie šetří víc?
Kdo hledá televizi s nízkou spotřebou, měl by se zaměřit především na LCD televizory s LED podsvícením. Tyto úsporné televize obsahují elektroluminiscenční diody, které podsvítí všechny body obrazovky, samotné pixely však žádné světlo nevyzařují. Jsou úspornější a také ekologičtější než klasické LCD televizory. Další generací těchto televizorů je technologie QLED. K vylepšení došlo především v barevnosti a pozorovacím úhlu.
Na jiném principu funguje technologie OLED. Každý z pixelů této televize vyzařuje světlo sám o sobě a svítivost jednotlivých pixelů je ovládána zvlášť. Kromě vyššího kontrastu to také znamená, že tmavé pixely elektrickou energii vůbec nespotřebovávají. Bohužel nelze s konečnou platností říci, která z technologií LED/QLED a OLED je energeticky úspornější. Při nákupu se tedy budete muset zaměřit na spotřebu každého jednotlivého modelu zvlášť.
Zachrání nás energetické štítky
A tím se dostáváme k energetickým štítkům. Na každém z těchto štítků naleznete třídu energetické účinnosti. Nejúspornější televize jsou označeny třídou A+++. Kromě toho se podívejte i na spotřebu energie, která je uváděna ve wattech, a pak také odhadovanou roční spotřebu televize vypočtenou zhruba ze čtyř průměrných hodin sledování televize denně. Tato se uvádí v kilowatthodinách a s její pomocí můžete přibližně odhadnout, kolik bude stát roční provoz.
Spotřeba televize se dá samozřejmě ovlivnit, ať už si vyberete kterýkoli model. Záleží například na míře jasu, který si v televizi nastavíte. Platí, že pokud se na televizi budete dívat v neosvětleném pokoji, jas obrazu může být nastaven na nižší úroveň. Pokud je pro vás spotřeba elektrické energie důležitá, vyhýbejte se dynamickému režimu obrazu a naopak hledejte televizory s podporou úsporného ECO režimu.
Co opravdu pomůže
Někdy se také uvádí, že rozdíl v roční spotřebě způsobí kompletní vypínání televize – tedy ne jen do stand-by režimu, ale úplné odpojení ze sítě. V praxi to znamená vytažení kabelu ze zásuvky. Tím ale u moderních televizorů dochází jen k velmi malé úspoře v řádu několika desítek korun ročně. Mnohem efektivnější je nenechávat televizi zapnutou, pokud se na ni nikdo nedívá. Důsledné vypínání televize při odchodu z pokoje může celkovou roční spotřebu ovlivnit mnohem více než její odpojování ze zásuvky.