Únava, vyčerpání, kašel či pocit zanesení. To jsou časté příznaky, které nám přináší předjarní období, namísto radosti a probuzení. Bohužel si za zmíněné stavy, které nás doprovázejí a pociťujeme, můžeme sami svým výběrem jídla a starostlivých myšlenek. Naštěstí moudrá příroda přesně ví, co nám pomůže a nabízí štědře náruče bylin, zpěv ptáků a svěžího lesního vzduchu. Pojďte s námi vyrazit do přírody!
Nemusíte mít ani žádný plán. Naopak nechejte pro jednou mobil i iPod doma a běžte prostě tam, kam vás nohy zanesou. Uvařte si s sebou do baťůžku kvalitní zrnkovou kávu pro zahřátí, přibalte něco sladkého, třeba sušenky ke kávě s karamelovou příchutí. To abyste měli čím obdarovat případné kouzelné bloudící dědečky.
Udělejte si radost a nasbírejte si v přírodě to, co nabízí. Na některým místech už pomalu raší medvědí česnek, který je výborný do pesta. Budete potřebovat: dvě hrsti medvědího česneku, lžíci opražených piniových ořechů, trochu olivového oleje, sůl a na zakápnutí třeba bílé víno. Vše rozmixujte a používejte buď na těstoviny či můžete ozvláštnit snídani a namazat si touto dobrotou toust. Medvědí česnek je výborný na všechny neduhy – ozdravuje, čistí, posiluje tělo.
Podběl na kašel, kopřiva na pročištění ledvin či jaterník jak již název napovídá – na játra, to jsou nejznámější křehké bylinky, které lze najít v lesích či loukách a jako takové, jsou určeny nejlépe k přímé spotřebě. Udělejte si z nich vlastní sypaný čaj.
Nebo možná narazíte na okrajích lesa na takzvanou divokou pažitku. Je tmavší a řidší než okolní tráva, stonky bývají na konci jakoby zatočené a když ji utrhnete a promnete, poznáte, že jste našli, co jste hledali. Můžete ji použít všude tam, kde klasický šnytlík či nať cibule. Je jemnější, tedy chutná i dětem.
Tak už máte plán, kam vyrazíte?