Ořechy jsme se naučili jíst i jako pochoutku a v kuchyni je běžně používáme nejen do moučníků. Se semínky už je to trochu horší, ne všechna jsou tak známá jako ta slunečnicová. Je to ale velká škoda, pro naše zdraví umí udělat mnoho dobrých věcí. Jsou bohatým zdrojem mastných kyselin, zdravých tuků, bílkovin a samozřejmě vlákniny.
Sezamové semínko – kromě toho na pečivu jsme si už zvykli konzumovat ho jako cukrovinku v sezamových tyčinkách s medem. Jeho využití je ale mnohem širší, můžete ho přidat do těsta, do salátů i do pomazánek. Sezam dodává vašemu tělu železo a vitamín E a posiluje imunitu.
Chia semínka – oblíbená superpotravina posledních let se hodí naprosto ke všemu. Na pečení, do teplých jídel, do jogurtů a moučníků i jako rychlý gel pro zasycení a energii, když několik lžic smícháte s vodou a necháte pár minut bobtnat. Chrání nás před mnoha nemocemi a má protizánětlivé a protibakteriální účinky.
Konopné semínko – perfektní do různých müsli a cereálních směsí, jogurtů i omáček. Podporuje činnost mozku a pomáhá proti stárnutí.
Lněné semínko – nejlepší je ho lehce pomlít a používat do pečiva, salátů a polévek. Obsahuje přírodní estrogeny, vitamíny a pomáhá zlepšit trávení.
Dýňové semínko – se slupkou je skvělé opražené a posolené jako zdravé chroupání třeba k televizi. Bez slupky pak opět do pečiva, müsli nebo s nimi posypte zeleninový salát. Dýňová semínka snižují cholesterol a vysoký krevní tlak, snižují riziko infarktu a jsou zdrojem hořčíku. Podporují spánek a působí i na problémy s ledvinami.
Je mnoho dalších semínek, která konzumujeme málo nebo vůbec jen proto, že nevíme, jak s nimi naložit. Vyzkoušejte některá semínka z široké nabídky a ozvláštněte svůj jídelníček. Třeba se některé druhy stanou u vás oblíbené nikoli pro svůj vliv na zdraví, ale prostě proto, že vám zachutnají.