Jakmile si sundáme zimní čepici, začnou nám jako na potvoru padat vlasy. Proč tomu tak je a dá se tomu vůbec zabránit?
Naše vlasy si žijí vlastním životem. Během něj procházejí několika fázemi a nakonec zkrátka vypadnou. První fází je fáze růstová. Trvá mezi 2- 7 lety a nachází se v ní až 90 % vlasů na naší hlavě. Zhruba 1 % vlasů je v takzvané přechodové fázi, která trvá asi jeden měsíc. Během této doby přestává vlasová cibulka dostávat výživu, tvrdne a postupně odumírá. Zbylé vlasy už se nacházejí v klidové fázi, kdy už jen čekají na to, až jsou z vlasové cibulky vytlačeny na povrch a nakonec vypadnou. Toto období trvá kolem 4 měsíců.
Nejmasivněji pocítíme vypadávání vlasů na podzim a pak na začátku jara. Zatímco jindy nám za den vypadne 50- 100 vlasů, aniž bychom si toho vůbec povšimli, během takzvaného sezonního vypadávání vlasů, jež trvá v průměru 4- 6 týdnů, to může být mnohonásobně více.
Vlasy v sezonách
Zatímco podzimní vypadávání vlasů během října a listopadu je důsledkem zvýšeného růstu vlasů během léta, za to jarní, březnové, může dlouhá zima a často i naše špatná životospráva během ní. V zimě naše tělo trpí nedostatkem vitaminů a minerálů, ale i světla a také náhlými teplotními změnami. Suchý vzduch v přetopených místnostech dává vlasové pokožce pěkně zabrat, vlasové cibulky se zhušťují a vlas odumírá dříve, než by měl. S jarem pak přichází více světla, které způsobí našim kadeřím šok a sníží produkci melatoninu v těle. Dalším, co naše tělo nadměrně zatíží, jsou klimatické změny. Na to, abychom si na teplejší počasí po dlouhé zimě zvykli, potřebujeme spoustu energie, kterou někde musíme ušetřit. A tak se naše tělo začne rychle zbavovat všeho, co nepotřebuje, třeba slabých vlasů.
Ještě než zaznamenáme, že naše kadeře ztrácejí na objemu, měli bychom začít s ozdravnou kúrou, která podpoří rychlejší růst zdravých a silných nových vlasů.
- Zdravá životospráva: Nejen pro krásné vlasy je důležité omezit průmyslově zpracované potraviny, bílý cukr, bílou mouku, a naopak zařadit co nejvíce čerstvého ovoce, zeleniny, zdravých tuků a bílkovin. Zapomínat nesmíme na esenciální mastné kyseliny omega 3, které vyživují vlasy, podporují jejich pevnost a snižují riziko vzniku zánětů vlasových cibulek. V naší stravě by neměly chybět také vitaminy, které se starají o kvalitu vlasů. Mezi ně patří vitamin C bojující proti oxidačnímu stresu, vitaminy skupiny B, podporující buněčný růst a buněčné dělení. Co by nám nemělo ve stravě chybět, je vitamin E, který se podílí na obnově kožních buněk, a také vitamin A, který napomáhá produkci kožního mazu. Ten není na naší hlavě pro zlost, ale chrání vlasovou pokožku. A v neposlední řadě je to vitamin D podporující zdravý růst vlasů.
- Pryč se stresem: I když se to v dnešní době může zdát jako nemožné, je důležité nebýt ve stresu. Právě stres může za množství zdravotních problémů, nekvalitní a nedostatečný spánek, zažívací potíže, ale i špatnou kvalitu vlasů a jejich vypadávání. Ale jak se stresu zbavit? Skvělou obranou jsou procházky v přírodě, dívat se do zeleně a být daleko od ruchu města. Pomáhá také meditace nebo ranní poslech hudby. Večer nám může zase pomoci relaxační koupel a také bylinky. Ty můžeme použít na přípravu čajů, do koupele nebo je konzumovat ve formě potravinových doplňků. Ideální je meduňka, kozlík lékařský nebo heřmánek.
- Správná péče: Radost z toho, že už nemusíme nosit čepice, není radno oslavovat přílišným vlasovým stylingem. Příliš stylingových přípravků, barvení nebo vlasových kreací, to vše kadeře poškozuje. Zvláště na jaře, kdy jsou vlasy oslabené a háklivé na špatnou péči, vyznávejme raději přirozenost. Vlasy také ocení kvalitní šampon stimulující růst a posilující zdraví vlasové pokožky. Pomoci nám může také masáž hlavy za pomoci vyživujících olejů, která nám hlavu pěkně prokrví.