I když si to možná někteří z nás těžko připouštějí, krize středního věku číhá na všechny. Zjistěte, kdy přesně podle psychologů přichází a jak se její průběh liší u žen a mužů.
Období středního věku: kdy přichází?
Jako období středního věku se obvykle označuje období mezi 40 a 65 lety. Právě v tomto věku si totiž většina osob uvědomí, že je jejich život konečný. Postupně si začínáme klást otázky, zda je náš život v pořádku. A také si nastavujeme, jak chceme, aby náš život pokračoval dál.
V našich očích je období učednictví a orientace na budoucnost nenávratně pryč. A začínáme spíše řešit, co chceme s našim životem dělat dále.
TIP: Absolvujte nejkomplexnější kurz technik osobního rozvoje v ČR a zažijte ve svém životě fascinující proměnu.
Krize středního věku má odlišný průběh u žen a mužů
Ženy v tomto období řeší především všechny změny týkající se stárnutí jejich těla. A zažívají neustálý kolotoč povinností spojený s péčí o děti a tlak společnosti na jejich výkon v práci. Trápí je, že nemají možnost se zastavit a v klidu se nadechnout. Zároveň se velmi často potýkají s nenaplněností, krizí ve vztahu a také problémy spojenými se stárnutí jejich rodičů.
Muži si při krizi středního věku obvykle začnou uvědomovat, že za svůj život pravděpodobně nestihnou zdolat všechny své profesní a osobní cíle. Zároveň mívají pocit, že jejich dosavadní život za moc nestál a že jim hodně věcí uteklo. Aniž by to dávali nějak výrazně najevo, hodně řeší svůj zdravotní stav a často se pozorují.
Jak se obvykle projevuje nezvládnutá krize středního věku?
Obecně můžeme říct, že nejviditelnějším znakem nezvládnuté krize středního věku může být nový milostný vztah. I když jej jeho aktéři obvykle popisují jako mimořádně silný a vášnivý, velmi rychle vyprchá. A jakmile se tak stane, musí se potýkat s obrovskou duševní kocovinou.
Nezvládnutá krize středního věku také mívá velmi často podobu někdy až směšné a urputné snahy vypadat a cítit se mladší. Lidé se také obvykle snaží „na poslední chvíli“ od života urvat, co se dá.
Vynechat nesmíme ani zvýšenou konzumaci alkoholických nápojů a příliš velkou kritičnost ke svému životu. Lidé mají tendenci kritizovat své dlouhodobé vztahy i profesní úspěchy. A zkrátka vše, co se jim za jejich život podařilo vybudovat.
Jak celou situaci řešit?
Na závěr vyvstává otázka, jak tedy krizi středního věku řešit. V prvé řadě myslete na to, že nebýt neustále v pořádku je naprosto normální. Nikdo z nás nezažívá pouze permanentní pocity štěstí, naopak. V životě se musíme stejně tak potýkat i s okamžiky ztracenosti, smutku, vzteku, nebo třeba zklamání.
Pokud vás krize středního věku potká, za žádnou cenu na sebe nespěchejte. Je velmi jednoduché zbořit všechno, co jste ve svém životě vybudovali během jedné minuty. Ovšem takové činy většinou znamenají jen to, že člověk nedokáže převzít odpovědnost za změnu, kterou mu čas do života přináší.
Ve chvílích, kdy se necítíme zcela dobře, máme tendenci se fixovat na myšlenku, že to tak půjde i dál. A že se nic nezmění. Pravdou však zůstává, že život každého z nás se neustále mění a my se měníme s ním.
Nebojte se proto změnit svůj úhel pohledu a začněte se vnímat jako osoby plně kompetentní ke změně. Tu má každý z nás jen ve svých rukách.
Více článků ze světa osobního rozvoje najdete na www.marketahamrlova.cz.