Bolesti zad jsou metla lidstva. Trpí jimi dokonce víc lidí než bolestmi hlavy. Při příležitosti Světového dne páteře, který připadá na 16. října, pro vás máme dobrou zprávu. Naprostá většina bolestí zad je způsobená špatným životním stylem a můžete se jich poměrně snadno zbavit.

 

Fakta o bolesti páteře:

  • alespoň jednou za život jí trpí 80 % populace,
  • nevyhýbá se ani dětem a mladým lidem,
  • nejčastěji bolí krční a bederní páteř,
  • dlouhodobé problémy mohou poškodit míchu.

 

  1. Nastavte si správně monitor

Jedním z nejčastějších problémů je přílišné sklánění hlavy k počítačové obrazovce nebo k papírům na stole. Pro krční páteř je tento dlouhodobý pohyb nepřirozený, protože jejím úkolem je držet hlavu vzpřímenou.

Pomůže, když si nastavíte monitor tak, abyste nemuseli sklánět hlavu. V případě nouze ho podložte knihami nebo třeba krabicemi od pizzy.

 

  1. Choďte po schodech

Dlouhé sezení je pro lidské tělo nepřirozené. Přitom v současnosti má sedavé zaměstnání velká část populace. Využívejte každé chvilky, kdy se můžete protáhnout.

Choďte v práci ke vzdálenější kopírce nebo místo výtahu používejte schody. I tento nepatrný pohyb uleví příliš namáhaným zádovým svalům z nevhodné pozice.

 

  1. Cvičte jednou denně

Posilujte a protahujte zádové svaly. Bolesti páteře se zbavíte mnohem zdravěji a bezpečněji, než když budete polykat prášky proti bolesti.

Cvičte spíš v pomalejším tempu, aby jste si svaly nenatáhli. Ideální je pravidelné cvičení jednou denně.

 

  1. Používejte anatomický polštář

Pokud vás krční páteř pravidelně bolí po ránu, problém bude v matraci nebo v polštáři. Příliš tvrdý a vysoký polštář udržuje celou noci vaši krční páteř v nepřirozené poloze.

Řešením jsou speciální anatomické polštáře, které jsou navržené tak, aby poskytly páteři dostatečnou oporu. Ta nejvíc trpí při spánku na břiše. Existují však speciální polštáře, které krk podepřou i v této poloze.

 

  1. Vyměňte matraci

Když máte špatnou matraci, ani sebelepší polštář vás nezachrání. Zapomeňte na nejlevnější molitanové matrace a pořiďte si typ s ortopedickými vlastnostmi. S výběrem té správné matrace na míru vám poradí konfigurátor Dr. Sleepa.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno