Abychom ze sebe dokázali vytěžit maximum, je třeba se na danou věc plně koncentrovat. Víte, co má tendenci naši koncentraci snižovat? A jakým způsobem ji můžete podpořit?

Kreativní myšlení vyžaduje plnou koncentraci

Mozek každého z nás je poměrně komplikovaným systémem. Jeho vývoj vždy probíhal v pohybu, a proto ani v současné době nejsme uzpůsobeni k celodennímu sezení (ve škole či v práci).

Pod pojmem koncentrace nejčastěji rozumíme naši schopnost zaměřit svou mysl pouze jedním směrem. Někteří lidé si myslí, že jejich schopnost koncentrace je velmi nízká. Jakmile však začnou pracovat na úkolech, které si sami stanovili, jde jim práce od ruky. Schopnost koncentrace se vždy odvíjí od naší motivace.

TIP: Chcete se naučit, jak se lépe koncentrovat? Osvojte si techniky a postupy osobního rozvoje. 

Co může snižovat naši koncentraci

Aniž bychom si to mnohdy uvědomovali, pracujeme pod vlivem nejrůznějších překážek a rušičů. V současné době naši schopnost koncentrace snižují především mobilní telefony, sociální sítě a internet.

Mezi další rušivé faktory lze zařadit například hluk nebo nepořádek. Pro lepší koncentraci byste proto vždy měli mít uklizeno a také své stálé pracovní místo. Díky tomu nebude muset váš mozek vynakládat energii k tomu, aby se na práci nejprve naladil.

Mezi vnitřní překážky snižující naši koncentraci lze zařadit například špatné stravování, a to v podobě nesprávného a nepravidelného jídelníčku. Pamatujte na to, že náš mozek spotřebovává až 20 % celkové energie organismu. Pokud se tedy máte na nějakou věc soustředit, je třeba svému tělu dodat odpovídající palivo.

Vyzkoušejte Silvovu metodu

Pokud máte se schopností koncentrace potíže, můžete si pomoct takzvanou Silvovou metodou. Ta je inspirována meditací a modlitbou a v širším slova smyslu ji lze považovat za formu autohypnózy. Jak při ní postupovat?

Lehněte si, zavřete víčka a oči pod nimi směřujte v úhlu 20 stupňů vzhůru. V intervalu po 2 sekundách počítejte od 100 k 1. Po prvních deseti dnech nácviku zkraťte počítání od 50 do 1. Po dalších deseti dnech počítejte od 25 do 1. Poté jen od 10 do 1, a poté pouze od 5 do 1.

Každé takové cvičení ukončete návratem. Řekněte si, že budete počítat od 5 do 1, a poté se z tohoto stavu vynoříte. Zopakujte si, že budete bdělí a čilí a že vám bude mnohem lépe.

Jakmile se budete moct pomocí tohoto cvičení do relaxovaného stavu dostat, můžete zapojit vizualizace. Představte si ve své mysli obrazovku, na kterou si budete promítat své vlastní afirmace či představy toho, čeho chcete dosáhnout.

Více článků z oblasti osobního rozvoje najdete na www.marketahamrlova.cz.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno