Špatně těsnící nebo neseřízená okna lidé během jara či léta většinou moc neřeší, okna možná nejdou snadno zavírat či drhnou, jedná se však o drobný detail, který nikoho příliš neomezuje. Starosti však nastávají v zimě kdy se kvůli nízkým venkovním teplotám okna rosí a profukují, následkem kondenzující vody vznikají plísně na stěnách, rezaví panty a další díly obvodového kování. Tehdy dochází k tomu, že jdou okna těžce zavírat, těsnění nedoléhá nebo naopak přimrzá. Kromě možných zdravotních problémů dochází ke snížení zvukové a termoizolační funkce oken a dveří. Určitě také dosáhnete i poměrně vyššího účtu za vytápění a do budoucna můžete čelit nemalé investici v podobě kompletní výměny kování a těsnění. Správnou péčí o okna, jejich seřízením, promazáním kování a ošetřením těsnění prodloužíte jejich životnost a deklarované izolační vlastnosti.
Seřízení oken
Seřízení oken se provádí zejména z toho důvodu, že časem vlivem změny teplot, nárazů větru a vysoké váze izolačních skel dochází k sesedání křídel. To poznáte ve chvíli, kdy okna při zavírání a otevírání drhnou či jde špatně otočit klikou. Seřízení oken můžete zvládnout podle návodu sami doma, přesto však není od věci najmout si na tuto práci specializovanou firmu. „Sesednutí křídel oken se neprojevuje jen zhoršenou manipulací, následkem je také zhoršení těsnění a poškození kování. Problém nastává hlavně v zimě, kdy dochází k úniku tepla, zdi a vybavení domácnosti do sebe natahují vlhkost, začínají se objevovat plísně a na to už nepomůže ani intenzivní větrání,“ říká specialista Josef Zeman ze společnosti Správa Oken, která se zabývá dodávkami, montáží a servisem oken a doplňků již od roku 2004. Společnost kromě seřízení a promazání všech seřiditelných částí oken provádí také diagnostiku funkčnosti. „Seřídit okna si můžete podle mnoha dostupných návodů na internetu také sami, pokud jde jen o to okno přizvednout, promazat a nastavit přítlaky kování. Každý kdo se rozhodne sám pečovat o svá okna by měl vědět co dělá, rozhodně nedoporučuji zkoušet styl pokus, omyl, okenní křídla jsou namáhána velkou vahou skla a vítr se do nich opírá podobně jako do plachet na lodi, pokud nevíte přesně co děláte můžete ohrozit sebe i své okolí a na to většinou lidé zapomínají. Proto v rámci našich služeb nabízíme i kompletní diagnostiku, zákazník tak ví přesně, co je třeba opravit a jaké může mít neřešená závada následky,“ dodává Josef Zeman.
Výměna těsnění
Dalším problémem, který může mít za následek nesprávnou funkci oken, je poškozené nebo vymačkané těsnění. Zejména v zimních měsících těsnění přimrzá, může se v drážce deformovat nebo se úplně rozpadnout. „Co se těsnění týče, zde záleží na rozsahu poškození. Buď je možné těsnění kompletně vyměnit, nebo jej lze jen částečně doplnit. Těsnění prodáváme i na našem e-shopu, zákazník si ho tedy může objednat a vyměnit sám,“ komentuje Josef Zeman.
Správná údržba oken
Výše zmíněným závadám lze předejít nebo je oddálit správnou péčí o okna. S tou souvisí pravidelné ošetření všech pohyblivých dílů kování, pravidelná kontrola mechanického poškození, ale také správné mytí. K tomu většinou stačí jen čistá teplá voda s trochou čistícího prostředku. Pro dosažení maximálního výsledku používejte rozmývák, stěrku na skla a k doleštění skel použijte speciální utěrky. Rámy oken udržujte čisté pro odvod kondenzátu a dešťové vody přes odtokové drážky v dolní části rámu okna. Nezapomínejte také na mytí obvodového kování, zejména v horní části ventilace kde nejčastěji dochází k usazování prachu a nečistot, které mohou časem vést k poškození kování okna a nákladné opravě. Na velmi usazené nečistoty kování můžeme použít také parní čistič. Nezapomeňte ošetřit po mytí oken obvodové kování a těsnění vhodným mazivem. Pro obvodová kování doporučujeme mazivo WD-40 a k ošetření těsnění použijte vhodné oleje na pryže. Životnost a správnou funkci oken prodloužíte vhodnou údržbou o mnoho let.