Říká se tomu prý Kardashian efekt – zjednodušeně řečeno: novinky estetické medicíny přichází každou chvíli a rychlostí světla jsou z nich díky Instagramu trendy. Fat Transfer, výplně a contouring, to jsou hesla krásy poslední doby. Pak je tu ale zákrok, který odolává všem trendy zemětřesením a už roky se drží na špici plastické chirurgie. Hádáte správně, je to zvětšení prsou neboli augmentace. V čem tkví úspěch této estetické korekce a proč po ní ženy nepřestaly toužit?

Ženskost a dobrý pocit z vlastního těla totiž nikdy nepřestanou být IN. Ženy, které mají buď od přírody, nebo vlivem nejrůznějších životních situací výrazně malé nebo jinak nevzhledné poprsí, tak sice většinu času umí s vlastním pocitem pracovat a šikovně ho zakrýt, uvnitř ale spokojené nejsou a svá prsa nemají rády. Pokud poté mají možnost, jak tenhle „mindrák“ ze sebe shodit, jdou do toho a není se čemu divit.

Plastika prsou

Vnímání plastiky prsou a hlavně – estetické preference se liší u každé pacientky, a dokonce i kulturně. Tak třeba v Brazílii je velká poptávka po výrazných areolách (okolí bradavek), a zatímco v Indii si pacientky přejí co největší objem, v Evropě naopak směřují k dolním hranicím. Podle MUDr. Miroslava Velikého, plastického chirurga kliniky Mediestetik, se stále najdou pacientky, které mají se zvětšením až přehnaně „velké oči“. V takových případech je snahou rozumného lékaře držet výběr implantátů v mezích tak, aby výsledek byl pro pacientku uspokojující, zároveň ale i pohodlný a bezpečný, dodává Dr. Veliký. Obecně ale trendy směřují k přirozenému vzhledu. Společně se zvětšením prsou je dnes už navíc možné provést i modelace prsou, které jsou v některých případech nezbytné. Pokud jsou prsa výrazně povislá a kůže ztenčená, samotný implantát totiž nedosáhne požadovaného liftingového efektu, vysvětluje Dr. Veliký. Kombinovaná ošetření jsou trendem estetické medicíny jako takové. Není se čemu divit – šetří čas na zákrok, rekonvalescenci, jizvy i finance.

Jsou tu ale i další pokroky v oblasti augmentací, na které by se nemělo zapomínat. Jedná se totiž o bezpečnost a pohodlí pacientek. A to rozhodně není zanedbatelný aspekt. Augmentace prsou stále rostou na popularitě i proto, že už se jedná o opravdu běžné zákroky, kterých se není třeba obávat. Stojí za tím i fakt, že:

Na trh přišly kohezivní silikonové implantáty

Silikon pro zvětšení prsou není žádnou novinkou – používal se už od 60. let. Kohezivní silikon se ale objevil až s přelomem tisíciletí a znamenal pro augmentaci opravdovou revoluci (tzv. gummy-bear implantáty). Jedná se o materiál, který po rozříznutí implantátu drží pohromadě, a to díky hustšímu zasíťování. Výhody? Těch je nespočet. Podle Dr. Velikého kohezivní implantáty lépe drží tvar, nekrabatí se, neprotrhnou a lépe přilnou v prsní dutině. A pokud by v extrémním případě skutečně došlo k protržení, gel se do okolí nevylije.

Rychlejší návrat do hry

Ano, jedná se o operativní zákrok, dnešní augmentace už se ale skutečně blíží k těm minimálně invazivním. Podmínkou č. 1 ale je: Vyberte si správného chirurga, radí Dr. Veliký. Zkušený chirurg dokáže po úvodním vyšetření vložit implantát do prsní dutiny velmi rychle a šetrně tak, aby vzniklo co nejméně jizev, otoků a modřin. Pokroky v šetrnosti zákroku dokazují i statistiky. Podle Americké asociace plastických chirurgů si pacientky čím dál méně žádají o analgetika po operaci. Výrazně se zlepšilo umístění i provedení řezu a následný vznik jizev a na minimum se snížila i nutnost revizí.

Implantáty déle vydrží

To souvisí právě i s příchodem kohezivních implantátů i s tendencí směrem k přirozenému vzhledu. U původních gelových implantátů bylo vyšší riziko protržení, které se zvyšovalo i s extrémními objemy, a proto chirurgové doporučovali výměnu každých 10 let. Současná medicína nabízí kvalitnější materiály. Zvětšení prsou má celkově mnohem racionálnější rámec. Přejí si ho ženy, které nechtějí šokovat, ale pouze se cítit dobře. Kromě výběru přirozených objemů jsou to navíc pacientky, u kterých nehrozí výrazně divoký životní styl a s ním i riziko protržení.

To všechno jsou silné karty, které drží augmentaci prsou dlouhodobě na špici. A nevypadá to, že by se tahle stálice plastické chirurgie chystala z trůnu sestoupit. Naopak, k tomuhle zákroku začínají (alespoň ve Spojených státech) čím dál častěji přistupovat pánové, kteří touží po mužné hrudi a posilovna u nich ne a ne zabrat. O tom už ale zase jindy…

1 komentář

  1. Moc hezký článek a hlavně hodně dobře sesumírované info. Děkuji za tyhle informace. Jsem jedna z těch, co nechce žádný obrovský objem, ale spíše upravit prsa po dětech. Bohužel dostaly hodně zabrat kojením. Tady https://nova-prsa.cz/ jsem se dočetla o zajímavé metodě, kdy se vůbec nemusí udělat ta T jizva. Ale ty prsa se vlastně zvětšují přes dvorce. Má tady prosím někdo s touhle metodou zkušenosti?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno