Před časem jste rekonstruovali dům a vyměnili i okna za nová, plastová. Myslíte si, že krásná a funkční vydrží několik let a nebudete se o ně muset starat. V tom se ale většina lidí mýlí. Ani ta nejlepší okna nebudou dobře plnit svou funkci, pokud nebudou vzduchotěsná. Kvalita a životnost těsnění po obvodu okenního křídla totiž určuje jeho izolační funkci. Jak se ale máte o těsnění starat a jak poznáte, že je potřeba výměna? Na to se společně podíváme.
K čemu těsnění slouží?
Smyslem dobrých plastových oken je zamezit tepelným ztrátám, a tomu pomáhá právě těsnění. To zabraňuje teplému vzduchu, aby z našeho bytu utíkalo na ulici.
Těsnění najdeme hned na několika místech v okně. Tabule skla jsou utěsněné při slepení do takzvaného izolačního sendviče, který se vkládá do okenního rámu. Další pak najdeme mezi těmito skly a plastovým rámem okna. Ta ale rozebírat nebudeme, protože běžně není potřeba je měnit.
Prach ho zničí rychleji
Okenní těsnění poškozuje prach, voda a neopatrná manipulace. Při mytí oken je proto důležité myslet i na funkční spáru v rámu okna. Stačí, když těsnění utřete mokrým hadříkem a zbavíte ho tak prachu a nečistot. I tak je ale třeba počítat s tím, že věkem přirozeně ztrácí svou pružnost.
V zimních měsících je také třeba zamezit srážení vody ve spáře. Pokud totiž vlhkost zamrzne a následně okno trhnutím otevřeme, může se těsnění z rámu prostě vytrhnout.
Na výměnu zavolejte odborníky
Nefunkční těsnění zvládne šikovný člověk vyměnit za malou chvíli. Pokud ho ale měníte poprvé, může vás to stát víkend plný nervů. Hlavním důvodem, proč je lepší kontaktovat odborníka, je fakt, že žádné těsnění není univerzální. Každá firma ho dělá jinak, proto je není možné měnit napříč výrobci.
Poškození nového těsnění nebo dokonce vašeho okna se proto vyhnete přivoláním profesionála. Dobří výrobci s výměnou těsnění navíc počítají i v pozáruční servisní službě.