Písemky ve škole mohou být pro děti obrovským strašákem. V praxi se proto často stává, že se děti na daný test důsledně připravovaly a přesto domů přinesou špatnou známku. A rodiče poté marně přemýšlí nad tím, proč tomu tak je. Co se v dětech v takovém případě odehrává?
Strach může děti doslova paralyzovat
Špatná známka z testu může samozřejmě znamenat, že se dítě na písemku nedostatečně připravilo. Někdy ale špatná známka přijde i v případě, že se děti učily dlouhou dobu a snažily se přípravu nezanedbat.
Malé děti někdy bývají doslova paralyzované svým strachem z testu. Jakmile tedy mají napsat správné odpovědi na dané otázky, rázem mají v hlavě prázdno a jejich vědomosti se v podstatě vypaří. Děti také mohou začít zbytečně zmatkovat a klidně polovinu testu napsat zcela špatně. Následovat může také nechuť k učení.
Proč se děti kvůli testům dostávají do stresu
Důvodů může být hned několik. Jednat se může například o strach ze špatné známky a následné negativní reakce ze strany učitelů nebo rodičů. Mnoho dětí se také obává, že když pohoří u testu, budou si z něj úspěšnější děti dělat legraci.
Stresující může být pro děti také časomíra při testu. Pokud učitel nechává puštěné stopky, děti se dostávají do obrovského tlaku a výsledkem může být velký strach z neúspěchu.
Každé dítě je jako houba. Znamená to, že má vyvinuté radary na to, aby dokázalo vycítit naše pocity (např. strach). Pokud se tedy jako rodič budete stresovat z výsledku nějakého testu, automaticky to přenesete na své dítě.
Podporujte své děti
Jestliže vaše dítě čeká nějaká písemka, ze které má strach, snažte se jej maximálně podpořit. Rozhodně nesdílejte strach s tím a neopakujte neustále dokola, že jste zvědaví, jak to asi (ne)dopadne.
Rovněž myslete na to, že známky nejsou rozhodující. Schválně se teď sami zamyslete nad tím, kdy a kolikrát se vás někdo ptal na vaše známky ze základní školy. Pravděpodobně nám dáte za pravdu, že to mockrát nebylo.
Více informací ze světa vzdělávání najdete na www.basic.cz.