Písemky ve škole mohou být pro děti obrovským strašákem. V praxi se proto často stává, že se děti na daný test důsledně připravovaly a přesto domů přinesou špatnou známku. A rodiče poté marně přemýšlí nad tím, proč tomu tak je. Co se v dětech v takovém případě odehrává?

Strach může děti doslova paralyzovat

Špatná známka z testu může samozřejmě znamenat, že se dítě na písemku nedostatečně připravilo. Někdy ale špatná známka přijde i v případě, že se děti učily dlouhou dobu a snažily se přípravu nezanedbat.

Malé děti někdy bývají doslova paralyzované svým strachem z testu. Jakmile tedy mají napsat správné odpovědi na dané otázky, rázem mají v hlavě prázdno a jejich vědomosti se v podstatě vypaří. Děti také mohou začít zbytečně zmatkovat a klidně polovinu testu napsat zcela špatně. Následovat může také nechuť k učení.

Proč se děti kvůli testům dostávají do stresu

Důvodů může být hned několik. Jednat se může například o strach ze špatné známky a následné negativní reakce ze strany učitelů nebo rodičů. Mnoho dětí se také obává, že když pohoří u testu, budou si z něj úspěšnější děti dělat legraci.

Stresující může být pro děti také časomíra při testu. Pokud učitel nechává puštěné stopky, děti se dostávají do obrovského tlaku a výsledkem může být velký strach z neúspěchu.

Každé dítě je jako houba. Znamená to, že má vyvinuté radary na to, aby dokázalo vycítit naše pocity (např. strach). Pokud se tedy jako rodič budete stresovat z výsledku nějakého testu, automaticky to přenesete na své dítě.

Podporujte své děti

Jestliže vaše dítě čeká nějaká písemka, ze které má strach, snažte se jej maximálně podpořit. Rozhodně nesdílejte strach s tím a neopakujte neustále dokola, že jste zvědaví, jak to asi (ne)dopadne.

Rovněž myslete na to, že známky nejsou rozhodující. Schválně se teď sami zamyslete nad tím, kdy a kolikrát se vás někdo ptal na vaše známky ze základní školy. Pravděpodobně nám dáte za pravdu, že to mockrát nebylo.

Více informací ze světa vzdělávání najdete na www.basic.cz.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno