Barvení, melírování či úplné zesvětlování patří k obvyklým přáním, jež zákaznice kadeřnických salonů vyslovují. Proměnit se z blondýnku v zrzku či z brunetky v černovlásku, lehce přiživit přirozený barevný tón, zakrýt šediny. To patří k nejčastějším důvodům, proč ženy navštěvují profesionální kadeřníky. Svědčí o tom i průzkumy. Podle nich si více než tři čtvrtiny žen starších 24 let barví vlasy, přičemž kolem 70 % z nich absolvuje barvicí proceduru v průměru každých 4–8 týdnů. Ty ženy, které si ke kráse dopomáhají chemií, většinou po čerstvém nabarvení od kadeřníka řeší, jak prodloužit trvanlivost barvy. Jak zařídit, aby barva brzy nezačala blednout, ztrácet na lesku a intenzitě? Tato otázka je obzvláště palčivá v létě.
Péče o barvené vlasy v létě
„Barvené vlasy mají specifické nároky na péči. Platí to zejména v létě, kdy vlivem několika vnějších faktorů dochází nejen ke ztrátě barvy, ale bohužel i samotné kvality vlasového vlákna. Nejčastějšími zodpovědnými faktory jsou sluneční záření, slaná či chlorovaná voda, mechanické poškození v důsledku žehlení, fénování nebo nešetrného česání, nečistoty v ovzduší, volné radikály i vlastní pot,“ vysvětluje Renáta Gacká, specialistka profesionální kadeřnické péče Nouvelle. Pokud se i v létě chcete chlubit bujnou a zdravě vypadající hřívou, dejte si pozor na slunce. Sluneční paprsky mají jednoznačně největší vliv na vlastnosti vlasů. Jejich působením dochází ke snížení kompaktnosti vnější vrstvy vlasu. „Když své kadeře vystavíme slunci, poruší se ochranná lipidová vrstva. Tím se vlas stává propustnějším a náchylnějším k vymývání barevných pigmentů, za které jste draze zaplatili v kadeřnictví. Takový vlas je pak hrubý, ztrácí lesk a pružnost a stává se křehčím, lámavějším,“ pokračuje Gacká.
Proto je důležité používat přípravky, které byly pro barvené vlasy speciálně vyvinuty. „Řada Color Glow respektuje zvláštní požadavky barvených či melírovaných vlasů, pečuje o stav vlasového vlákna a chrání barevné pigmenty. Vlasy jemně a šetrně čistí a zajišťuje dlouhotrvající lesk,“ doporučuje Gacká.
Když voda a sůl škodí
Vlasy při mytí či koupání ztrácejí barvu, to je známý fakt. Pokud se často potíte například v důsledku fyzické aktivity, pak o barvu přicházíte působením vlastního potu. Původcem ztráty barvy při mytí je však voda, nikoli šampon a vlasová kosmetika. Voda s obsahem chloru či mořské soli je o to více agresivní. Proč tomu tak je? Vlasy po namočení zvětší svůj objem o 20 až 30 % a tím se současně zvětší i mezery mezi buňkami na povrchu vlasu. Molekuly barvy se tak snáze dostanou ven a vyplaví se. Proto vlasy nenamáčejte ve vodě zbytečně dlouho a nechte je volně proschnout. Vyhněte se přitom přímému slunci!
Ultrafialové záření
Ultrafialové záření, UVA i UVB, je jednou z hlavních příčin blednutí barvy v létě. UVB záření poškozuje povrchovou strukturu vlasu, tzv. kutikulu. Vlas tím přichází o schopnost zadržovat vláhu a zvyšuje se jeho lomivost a křehkost. UVA záření naopak proniká do pokožky a narušuje tvorbu melanocytů. To jsou buňky, které aktivně tvoří barvivo melanin s důsledkem předčasného šedivění. Proto je vhodné na denní bázi používat speciální vlasové přípravky s ochranným UV filtrem. Pamatujte ale, že ani kvalitní přípravky všechno nezachrání. Vlasy potřebují i ochranu ve formě pokrývky hlavy, jako jsou šátky a klobouky.