Přes různá úskalí je kravata součástí pánské módy už přes 350 let. Procházela různými změnami, podléhala diktátu módy i upadala v zapomnění, nikdy však úplně nezmizela a v současné době je kravata znakem elegance a také serióznosti. Formální příležitosti, slavnostní rodinné okamžiky i obchodní jednání se bez kravaty neobejdou a mnoho mužů volí kravatu i jako doplněk lehce neformálního outfitu. Nestačí ale jen kravatu vzít, uvázat a vyrazit. I nošení kravaty má svou etiketu, aby dokonale plnila svůj úkol a vše vypadalo tak, jak má.
Možností vázání kravaty je mnoho. Kravatových uzlů existuje přes 80 typů, přitom nejpoužívanějších je jen asi pět z nich. Umět alespoň dva by měl každý muž a také žena, protože je často ona tou, kdo kravatu váže. Podobnou situaci zná jistě mnoho párů, kdy před odchodem na oslavu nebo ples stojí muž bezradně před zrcadlem a snaží se kravatu si nějak uvázat. Kromě uzlu je také důležité, jak pánská kravata vypadá a tak nezapomínejte na 5 základních pravidel:
– délka: konec kravaty by měl vždy končit 1-2 cm nad sponou opasku, ne víc, ne méně – šířka: tu ovlivňují aktuální módní trendy, ale zlatá střední cesta je šířka 8 cm – materiál: vzhled je zásadní, vsaďte na přírodní materiály: hedvábí, vlna, kašmír
– úzký konec patří do košile, i když nechat ho nedbale vlát může značit rebelii a chuť se odlišit – límec košile nesmí škrtit a kravata ho má doplňovat a ladit s ním
některé kravatové uzly jsou vhodné pro úzké límečky, jiné zase vyniknou pouze u těch širokých. Ať už se teprve učíte, jak se váže kravata nebo je to pro vás denní rutina, nikdy není na škodu znát nějaký speciální uzel pro zvláštní příležitosti. Nezapomínejte také na péči o kravatu vždy ji rozvažte a nechte ji odpočinout v původním stavu, nenechávejte uzel uvázaný pro další použití. Zbytečně tak vázanku ničíte a zkracujete její život. Pomačkaná kravata navíc nesluší nikomu, i kdyby měla uvázaný sebekrásnější uzel. Naučte se kravatu vázat a nosit ji tak, aby konala to, co má: dovedla celkový dojem k dokonalosti.