Vést domácnost a platit účty, inkaso a další služby se může někdy zdát opravdu těžkým úkolem. Pokud chcete ušetřit peníze z rodinného rozpočtu, inspirujte se návodem, jak zbytečně neutrácet a bydlet kvalitně a pohodlně, přesto s nižšími náklady.
1) Pokud chcete ušetřit vodu v domácnosti, tak se nemusíte každý den koupat. Stačí, když si dáte sprchu, ta může být i vlažná. Kromě šetření vody, tak naučíte své tělo otužování a uděláte něco pro své zdraví.
2) Když pečete maso nebo třeba brambory v troubě, využijte toho, že je trouba rozpálená a připravte si rovnou i dezert, například bábovku nebo muffiny. Dezert dejte do rozpálené trouby hned po dopečení hlavního chodu. Nebudete tak muset troubu rozehřívat dvakrát.
3) Pokud řešíte, jak v zimě topit, vyberte si ekologickou variantu dřevených briket a pelet. Ty jsou ideální volbou, pokud nemáte prostor na skladování dřeva a nechce trávit čas jeho sekáním. Manipulace s dřevenými briketami je mnohem jednodušší.
4) Ověřenou radou je také nenakupovat, pokud máte hlad, necháte tak v obchodě mnohem víc peněz. Vždy si napište seznam toho, co potřebujete nakoupit a držte se ho. Nenechte se nalákat reklamami a psychologickým nátlakem v obchodě.
5) Pokud chcete topit dřevěnými peletami nebo dřevem, tak ho nakupte v předstihu. Jaro a léto jsou ideálním obdobím, kdy koupit topivo na další sezónu až o polovinu levněji. Dřevěné brikety a dřevěné pelety uchovávejte na suchém a tmavém místě, ideální je například sklep.
6) Je dobré mít přehled o tom, kolik utratíte za vodu, elektřinu a plyn. Udělejte si přehlednou tabulku a zapisujte si každý první den v měsíci, kolik jste spotřebovali a podívejte se na to, jak vypadá vaše spotřeba v jednotlivých měsících a na co byste si měli dát pozor.
7) Výrazně můžete ušetřit také tím, že pokud potřebujete například oblečení na zahradu, na karneval nebo nějakou speciální akci, nebojte se navštívit second-hand. Navíc, pokud umíte šít, můžete si spoustu z toho oblečení přešít a vytvořit tak nové a originální kousky.
8) Při nákupu potravin, pokud máte možnost spíže, nakupte klidně větší množství za lepší cenu. Například mouku můžete koupit i v pytli, místo malých kilových sáčků. Využijte také místní prodejce a pěstitele, kteří bydlí v okolí. Mnohdy mají levnější a také kvalitnější zboží než velké supermarkety.
9) Co se týče topení, tak i když topíte dřevem nebo dřevěnými briketami, myslete na to, že někdy nemusíte přitápět, stačí se jen tepleji obléct, případně chvíli dělat domácí práce a uvidíte, jak vám bude teplo. Na jaře a v létě, když už netopíte, můžete navíc dřevěné brikety použít ke grilování a popel z nich je skvělým hnojivem.