Chcete pomáhat ostatním na jejich životní cestě? Láká vás stát se koučem osobního rozvoje? Přečtěte si, jak na to a jaká pravidla se vyplatí dodržovat.
K čemu koučink slouží
Pokud je koučink vedený správně, dokáže člověka vést k plnému využití jeho možností, schopností a potenciálu. O koučinku rovněž platí to, že nehledá příčiny problémů v minulosti, ale spíše cílí na budoucnost.
Co je ke koučování potřeba
Abyste mohli začít působit jako kouč nebo koučka, musíte získat relevantní znalosti. V České republice je totiž možné tuto profesi vykonávat na základě živnostenského oprávnění pro volnou živnost. Zároveň v současné době platí, že pro výkon tohoto povolání není potřeba absolvovat žádnou konkrétní koučovací certifikaci nebo akreditaci.
Ale pozor. Získání certifikátu nebo akreditace vám může výrazně pomoct z marketingového hlediska. Pro některé klienty se totiž může jednat o zásadní faktor, proč se rozhodnout právě pro vaše služby.
Jak se při koučinku ptát? Dodržujte několik pravidel
V rámci koučovacího rozhovoru je fajn dodržovat několik pravidel. Díky nim totiž budete moct jednotlivé koučovací rozhovory vést skutečně úspěšně a efektivně.
V prvé řadě myslete na vytvoření prostředí, ve kterém se budou vaši klienti cítit příjemně a bezpečně. Ve většině případů lidé nechtějí, aby je u kouče někdo viděl, nebo je dokonce mohl poslouchat. Zároveň pamatujte na notnou dávku profesionality a dodržujte princip mlčenlivosti.
Při koučovacích rozhovorech je velmi důležité uplatňovat takzvané aktivní naslouchání. To znamená, že s koučovaným budete neustále v komunikačním napojení, budete se mu naplno věnovat a soustředit se na přítomný okamžik. Dejte si pozor i na neverbální složky komunikace.
Koučovaným klaďte otevřené otázky. To znamená takové, na které se nedá odpovědět ano nebo ne. Právě otevřené otázky povedou klienty k hlubšímu zamyšlení nad daným tématem. Naopak uzavřené otázky naši kreativitu zbytečně uzavírají.
V neposlední řadě pamatujte na správnou strukturu koučovacího rozhovoru. Dodržujte ji a myslete na to, že koučovací rozhovor není rozhovor dvou kamarádek u šálku kávy.
Více článků z oblasti osobního rozvoje najdete na www.marketahamrlova.cz.