V rámci mediace se velmi často přistupuje k technice takzvané pozitivní komunikace. Někteří lidé si to však mohou plést s manipulací. Víte, co mediátor opravdu při své práci využívá?
V konfliktech hledáme viníka
Pokud u nás nastane nějaká konfliktní situace nebo spor, jsme obvykle zvyklí hledat viníka. Tomu věnujeme obrovské množství času a energie. Ale jakmile ho najdeme, strávíme další množství času tím, že na něj házíme vše negativní.
Neustále se pitváme v tom, co bylo a je špatně. A zároveň co špatného nám to ještě do budoucna přinese.
TIP: S řešením konfliktů a konfliktních situací vám může pomoct mediace. Zjistěte o ní více.
Uleví se nám?
Opravdu se nám díky tomu, že viníka najdeme, uleví? Představte si, že se něco stalo. A vy víte, kdo za to může. Neustále přemýšlíte, co všechno špatného vám to přineslo. Případně ještě vymýšlíte ten nejlepší možný trest, kterým byste mohli viníka potrestat.
Troufáme si říct, že se vám tímto vším neuleví. A možná se budete cítit dokonce o něco hůř, než když jsme začali.
K mediaci se velmi často dostávají konflikty, které jsou již poměrně dost vyhrocené. Dalo by se říct, že se jedná o takové mentální bahno. A tím, že budeme dělat výše popsané, vlastně úmyslně dupeme do tohoto bahna. Ovšem takové skákání do bahna nás jen těžko očistí.
Mediace se v minulosti nepitvá
Při mediaci se vychází z toho, že minulost již nikdo nezmění. Ani mediátor, ani strany konfliktu. Je tedy naprosto zbytečné pitvat se v tom, co se stalo nebo nestalo. Nebo v tom, kdo za celou situaci může nebo nemůže.
Díky mediátorovi se strany dokáží odpoutat od toho, co bylo v minulosti špatně. K tomu přitom mediátor kromě jiného používá i techniku pozitivní komunikace. Při ní jde o uvědomění si, že minulost je jasně daná. Ale budoucnost je tím, co může každý z nás do jisté míry ovlivnit.
Mediátor při své práci společně se stranami konfliktu hledá, co opravdu potřebují a jak jejich potřeby nejlépe naplnit.
Více informací ze světa mediace najdete na www.institutpromediaci.cz.