Dříve, kdy nebyla televize nebo rádio a předpovědi počasí, se museli lidé spolehnout na svou vlastní znalost přírody či na pranostiky. Jaké by asi bylo toto jaro, kdybychom se podle nich také řídili?
Lidová tvořivost je nekonečná a tak, na základě pravidelně se opakujících událostí, vzniklo i mnoho pořekadel a pranostik, které se věnují počasí a teplotním změnám. Určitě znáte „Březen – za kamna vlezem“ a „Duben, ještě tam budem“, které prorokují chladnější dny. Duben je proslulý svým „aprílovým“ počasím, které je nestálé a s krátkými, zato nenadálými přeháňkami. Pokud přijde bouřka, „Hrom v dubnu – dobrá novina, mráz květů více nepostíná“, můžeme čekat konec nečekaným jarním mrazům. Občas si ale i pranostiky protiřečí. Jedna říká „Je-li duben pěkný, bude květen ještě lepší“, druhá však „Je-li v dubnu krásně a povětří čisté, bude květen nepříjemný jistě“. Každopádně teploty pomalu šplhají nahoru, jarní slunce vše ohřívá a jak radí Veronika Kliská z LAMA energy, alternativního dodavatele elektřiny a plynu, nezapomeňte si přenastavit termostaty a využít sluníčka co nejvíce.
I květen nás může zaskočit zimou nebo i sněhem. 4. května slaví Florián a ten praví: „Svatý Florián si jistě může nasadit sněhový klobouk“ a po něm následují ledoví mužíci Pankrác, Servác a Bonifác. Servác tak slibuje poslední mrazivé překvapení na 14. května – „Před Servácem není léta, po Serváci s mrazy veta“. Ale přece jen asi bývalo jaro dříve chladnější, na 27. května ještě pranostika radí: „O svatém Duše choď ještě v kožiše.“
V červnu už je jaro v plném proudu a čeká se na příchod teplého léta, nebo také „O svatém Norbertu chladno jde už k čertu“. Počasí má být převážně deštivé – „Netřeba v červnu o déšť prositi, přijde, jak začne kositi“ nebo „Medardova kápě, čtyřicet dní kape“. Pokud přichází bouřky – „Často-li se v červnu hrom ozývá, kalné léto potom přicházívá.“ A samozřejmě už silně svítí sluníčko a pranostika říká: „Na svatou Agripinu odpočívej jenom ve stínu“.